Co to jest syndrom kuwady – objawy ciąży u mężczyzn

Czy to objawy ciąży

Powiększony brzuch, nadmierny apetyt, mdłości i senność. Kiedy znajoma osoba skarży się na takie dolegliwości, od razu podejrzewasz, że może być w ciąży. A co, jeśli objawy te pojawiają się u … mężczyzny? Lepiej nie żartować sobie z tego faktu  i potraktować sprawę poważnie gdyż objawy ciąży u mężczyzn to nie MIT! One naprawdę występują.
kuwadaSyndrom kuwady (in. zespół kuwady, zespół couvade, ciąża współczulna) bo o nim mowa to dość „oryginalna” przypadłość objawiająca się tym, że mężczyzna, którego partnerka spodziewa się dziecka, także odczuwa objawy ciąży.

Jak to możliwe? Występowanie tego syndromu tłumaczy się przede wszystkim niezwykle silną więzią między przyszłymi rodzicami. Intensywność objawów u kobiety i mężczyzny może być porównywalna i u obojga wynika z zachodzących w organizmie zmian hormonalnych.

Jakie objawy ciąży może odczuwać mężczyzna?

mdłości i wymioty (głównie rano)
bóle brzucha
ospałość i nadmierne zmęczenie
zawroty głowy
huśtawki nastrojów
zachcianki smakowe oraz nadmierny apetyt
przyrost masy ciała (powiększenie obwodu brzucha!)
bóle krzyża
po urodzeniu dziecka może pojawić się depresja poporodowa

Syndromu kuwady nie można  bagatelizować, a tym bardziej wyśmiewać. Warto zrozumieć sytuację w jakiej znaleźli się przyszli rodzice. Mężczyzna źle się czuje i nie może wesprzeć kobiety, zaś kobieta oczekująca opieki i wsparcia nie może go znaleźć z uwagi na jego … złe samopoczucie.
Oczywiście występują przypadki syndromu kuwady o mniejszej i większej intensywności. A czy syndrom kuwady się leczy? Odpowiedź brzmi nie. Najlepszym, co para może zrobić, to wzajemne zrozumienie oraz nie ukrywanie przed rodziną stanu w jakim się znajdują.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Read previous post:
Odżywianie w ciąży – co najlepiej jeść ?

Dieta kobiety w ciąży to jeden z najważniejszych aspektów tych dziewięciu miesięcy. Od tego jak odżywia się przyszła mama bardzo...

Close