Częste oddawanie moczu jako objaw ciąży

Czy większa niż dotychczas ilość wizyt w toalecie zawsze zwiastuje ciążę ? Otóż, może ale nie musi być jej objawem. Kobieta, która  zauważyła, że częstotliwość  oddawania moczu znacznie się zwiększyła a wyklucza ciążę powinna zwrócić się do lekarza. Objaw ten bowiem może świadczyć o infekcji dróg moczowych bądź grzybicy.
inne objawy ciążyWzmożona częstotliwość oddawania moczu u kobiet ciężarnych to natomiast bardzo częsty objaw a raczej jej skutek. Przyczyną są bowiem nerki, które teraz wykonują dużo większą pracę, bardziej  intensywnie odfiltrowując produkty przemiany materii .
Inny powód częstego „biegania „ do toalety w czasie ciąży  to … znowu te hormony . I ponownie progesteron, którego podwyższone stężenie w organizmie  działa rozluźniająco na mięśnie.
Natomiast  z biegiem czasu  systematycznie powiększająca  się macica, powoduje ucisk na pęcherz moczowy co wywołuje częstą chęć na wizytę w toalecie . Pod koniec ciąży może powodować to dyskomfort do tego stopnia , że potrzeba oddania moczu jest nieustanna.

W przypadku częstomoczu w ciąży nie ma jednak ścisłych reguł – jedna kobiety nie mają z  tym większego problemu,  u innych zaś wystąpić może lekkie popuszczanie moczu (np. przy kichnięciu ).

Warto wiedzieć, że nie wolno wstrzymywać  moczu i przedłużać  czasu do wizyty w toalecie ponieważ sprzyja to namnażaniu bakterii a w konsekwencji infekcji dróg moczowych.

Dobra wiadomość to taka, że uciążliwa dolegliwość jaką jest częste oddawanie moczu zniknie wraz  z urodzeniem maluszka .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*