Mdłości, nudności, wymioty – jako objaw ciąży

konkretne objawy ciąży

Jeżeli kobieta uskarża się na złe samopoczucie a dokładniej nudności lub zostanie przyłapana na wymiotowaniu z pewnością pierwszą myślą obserwującej te objawy osoby będzie : ciąża !

Faktycznie, nudności charakteryzują  pierwsze miesiące ciąży i są jednym z najczęściej występujących symptomów. Nie oznacza to jednak, że każda ciężarna musi je odczuwać, czasem niektóre szczęściary mdłości omijają szerokim łukiem.
Mdłości, nudności czy wymioty wcale nie muszą oznaczać też, że kobieta spodziewa się dziecka. Powodem może być zatrucie pokarmowe, problemy żołądkowe, niewłaściwa dieta lub … stres.
Paradoksalnie wiele kobiet w terminie miesiączki przeżywa nudności gdy panicznie  boi się, że się ona nie pojawi lub wręcz przeciwnie bardzo pragnie zajść w ciąże i obawia porażki.
W obu przypadkach mdłości brane mogą być  za objaw ciąży.
Kiedy zatem, jeśli kobieta w ciąży faktycznie jest, objawy te mogą się pojawić ? Otóż, jest to kwestia bardzo indywidualna. Pojawiają się zwykle około 6 tygodnia ciąży (liczonej od 1 dnia ostatniej miesiączki) a ustępują  lub znacznie łagodnieją około 12 tygodnia czyli z chwilą wkroczenia w 2 trymestr. Nie ma tu jednak reguły ponieważ kobieta może zacząć je odczuwać już w terminie miesiączki czyli w 4 tygodniu ciąży. Zdarza się też , że niektóre kobiety zmagają się z tymi dolegliwościami  przez całe 9 miesięcy.

Skąd się biorą owe objawy ? Panująca na początku ciąży huśtawka hormonalna, przede  wszystkim  gwałtowny wzrost poziomu progesteronu to główne przyczyny ich występowania .
Nie unikniemy całkiem dolegliwości jednak zdecydowanie pomożemy sobie i złagodzimy nieprzyjemne objawy dzięki lekkostrawnej diecie, rozkładając posiłki na małe i częste, unikając uczucia głodu, drażniących, ostrych zapachów. Warto także, jeszcze przed porannym wstaniem z łóżka zjeść niewielką przekąskę.
Dolegliwości mogą mieć różne nasilenie. Wiele kobiet odczuwa jedynie niewielkie mdłości, które subtelnie  „przypominają „ o stanie  w którym się znajdują. Zdarza się czasem, że objawy te przybierają największe nasilenie, wielokrotnie kończą się wymiotami, uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, utrudniają spożywanie pokarmów i picie wody. Jeżeli dochodzi do takich objawów należy koniecznie skonsultować je ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę. Niezbędne wtedy będzie przyjmowanie leków bądź nawet pobyt ciężarnej w szpitalu.

Jeśli ciąża jest potwierdzona i nie występuje żaden z wymienionych objawów – o mdłościach czytamy jedynie w książkach czy forach internetowych nie warto się zamartwiać tylko cieszyć z dobrego samopoczucia. Kobiety często niepotrzebnie oczekują na wystąpienie nudności, które mają być swoistym potwierdzeniem rozwijania się maluszka pod sercem. Mdłości  po prostu nie występują u wszystkich ciężarnych.
Jeżeli kobieta odczuwa mdłości, nudności, często kończące się wymiotami a test ciążowy jest negatywny wymaga to konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu.

wymioty w ciąży


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Read previous post:
Opóźnienie miesiączki, brak miesiączki – objawy ciąży

Brak miesiączki to jeden z pierwszych i typowych objawów sugerujących, że kobieta niebawem będzie mamą. Czy warto jednak od razu...

Close