Odżywianie w ciąży – co najlepiej jeść ?

Wszystko o ciąży

Dieta kobiety w ciąży to jeden z najważniejszych aspektów tych dziewięciu miesięcy. Od tego jak odżywia się przyszła mama bardzo dużo zależy. Ma to wielki wpływ na stan płodu oraz jej samej. Nieprawdą jest jednak, że kobieta od chwili gdy dowiaduje się o ciąży ma jeść „za dwóch„. Wystarczy ledwie kilkaset kalorii dziennie więcej oraz zdrowa, bogata w witaminy i minerały dieta. Na początku trudno utrzymywać jakąkolwiek, zdrową dietę, gdy męczą mdłości i wymioty.
odżywianie w ciążyWarto rano nie zrywać się od razu z łóżka z pustym żołądkiem bo mogą się nasilać. Można poprosić męża o szklankę soku i lekkie śniadanie. Najlepszym i najzdrowszym rozwiązaniem jest dla kobiety jedzenie częściej ale mniej, tak by żołądek nigdy nie był pusty.
Nabiał, którego najwięcej w mleku oraz jego przetworach jest niezbędny w diecie. Znajdziemy go także w mięsie (chudym), rybach, jajkach a także w chlebie. Należy go jeść 3,4 razy dziennie.
Wapń, który buduje kości, niezbędny aby rozwijały się prawidłowo znajduje się w nabiale ale także np. w orzechach. Pieczywo powinno się znaleźć w diecie nawet pięć razy dziennie.
Warzywa i owoce są nieocenione w diecie kobiety ciężarnej. Zawierają mnóstwo witamin, składników mineralnych oraz cenny błonnik. Przyszła mama powinna po nie sięgać 3-4 razy dziennie.
W diecie kobiety w ciąży powinno znaleźć się mięso, które jest źródłem białka oraz ryby zawierające dużo jodu oraz mnóstwo nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3.
Z tłuszczami należy uważać, lepiej gotować, dusić dania niż smażyć. Do smażenia najzdrowsza jest oliwa z oliwek lub olej rzepakowy.
W czasie ciąży najlepszym napojem jest niegazowana woda mineralna, ale także owocowe herbatki, mleko i soki owocowe.
Mocna herbata oraz kawa jest w czasie ciąży niezalecana ze względu na dużą ilość kofeiny.
Zdrowe odżywianie po ciąży także jest wskazane ze względu na karmienie piersią.

wymioty w ciąży


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Read previous post:
Kosmetyki w czasie ciąży ?

Jeszcze zanim pojawi się objaw ciążowy jakim jest rosnący brzuch warto zwrócić uwagę na pielęgnację skóry w celu uniknięcia rozstępów....

Close