Opóźnienie miesiączki, brak miesiączki – objawy ciąży

konkretne objawy ciąży

Brak miesiączki to jeden z pierwszych i typowych objawów sugerujących, że kobieta niebawem będzie mamą. Czy warto jednak od razu zakładać ciążę i biec do sklepu po malutkie buciki ?
Otóż przyczyn zatrzymania miesiączki może być wiele, ciąża jednak  jest tylko jednym z nich.

Jeżeli kobieta ma regularne cykle a  tym razem miesiączka nie pojawia się w terminie, spóźnia się kilka lub kilkanaście dni może to budzić jej niepokój, natomiast w przypadku starań o maluszka – nadzieję .

Dobrze jednak wiedzieć, że miesiączka mogła nie pojawić się również z takich powodów jak np. zaburzenia hormonalne, stresy, napięcia,  zmęczenie czy też przebyte  ostatnio podróże.
Brak miesiączki u kobiety spowodowany może być także wychudzeniem lub wygłodzeniem  organizmu, warto zatem nie przesadzać z dietą odchudzającą. Przyczyną mogą być także  zbyt intensywne ćwiczenia fizyczne.
Wiele kobiet mających nieregularne cykle  a nie konsultujących tego z lekarzem  nie jest w stanie określić występujących odstępstw (zatrzymanie miesiączki) , które mogą być oznaką ewentualnej ciąży.
Kobieta, która zrezygnowała właśnie z przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych również może zauważyć początkowo nieregularność cykli. Jeżeli zatem pojawi się opóźnienie, nie należy od razu brać tego za objaw ciąży i dać organizmowi trochę czasu na powrót do regularności .
Tym co może skutecznie opóźnić miesiączkę jest również ….. strach, że się ona nie pojawi. Psychika kobiety ma duży wpływ na regularność cykli kobiety i działanie jej organizmu. Jeżeli stres związany z zajściem w ciążę, strach i lęk przed nią  jest tak silny to może być przyczyną zatrzymania bądź opóźnienia się  miesiączki. Warto  zatem skupić tutaj  większą uwagę na antykoncepcji.
Każda kobieta, która regularnie miesiączkuje, prowadzi udane życie intymne i która zauważy brak krwawienia w terminie powinna podnieść swoją czujność. Jeżeli miesiączka nie nadejdzie przez kilka kolejnych dni należy wykonać domowy test ciążowy a w razie pozytywnego wyniku udać się do lekarza w celu potwierdzenia ciąży.
Jeśli pomimo opóźnienia, test ma wynik negatywny również warto zasięgnąć porady ginekologa.
Do gabinetu powinny wybrać się także wszystkie nieregularnie miesiączkujące kobiety gdyż regularność menstruacji oraz właściwa gospodarka hormonalna jest niezwykle ważna

brak okresuopóźnienie okresu

3 Responses to “Opóźnienie miesiączki, brak miesiączki – objawy ciąży”

  • FeelPlanet says:

    Hej mam pytanie . Robilam to z chlopakiem w dni plodne nie doszedl we mnie tylko ze mam dziwne uczucie jak by mi stalo cos w gardle i okres mi sie spoznia 2 dzien . Czy to mozliwe zebym by w ciazy ?

  • Edka says:

    Cześć
    Bardzo obawiam się zajścia w ciążę. Uprawiałam seks z chłopakiem na 2 dni przed rozpoczęciem miesiączki, wydaje mi się że była normalna, trwała 5 dni. Dodatkowo zabezpieczaliśmy się prezerwatywą. Obecnie oczekuje na miesiączkę, która powinna nadejść za około tydzień. Niepokoi mnie jednak fakt, że przez ostatni tydzień odczuwam bóle podbrzusza (w tym jajników) i zawroty głowy, nie ma też typowego dla mnie bólu piersi, są one tylko trochę bardziej tkliwe i pełniejsze. Miewam także zawroty głowy i nudności, a także często biegam do toalety. Czy mój lęk przed ciążą może być tak duży że opóźni miesiączkę i sprawia, że odczuwam niektóre z objawów typowych dla tego stanu? Z góry dziękuję za odpowiedź


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Read previous post:
Plamienie implantacyjne jako objawy ciąży

Pojęcie to zgłębiają przede wszystkim kobiety, które starają się o dziecko. Dlaczego? Baczniej obserwują swój organizm w poszczególnych fazach cyklu....

Close