Wzdęcia jako objaw ciąży

Czy to objawy ciąży

Kobiety w ciąży, szczególnie w pierwszych miesiącach uskarżają się na różnego rodzaju dolegliwości żołądkowo – jelitowe. Mdłości, często wymioty a także zgaga potrafią skutecznie uprzykrzyć przeżywanie tego niezwykłego stanu.W ciąży nierzadko pojawiają się również wzdęcia i związane z nimi uczucie ciężkości oraz dyskomfortu. I znowu „winowajcą„ są hormony a przede wszystkim progesteron, którego poziom znacznie się powiększa. Z jednej strony pełni ważną funkcję bo podtrzymuje ciążę a z drugiej spowalnia pracę jelit co w konsekwencji prowadzi do powstawania wzdęć i gazów.

To spowolnienie ma jednak swoje plusy i duży sens ponieważ dzięki temu rosnące z dnia na dzień maleństwo otrzymuje jak największą ilość składników odżywczych potrzebną do jego prawidłowego rozwoju.

Jeżeli jesteś w ciąży i często odczuwasz owe nieprzyjemne uczucie wzdęcia warto abyś przyczyny doszukiwała się nie tylko w swoim odmiennym stanie. Przyjrzyj się również swojej diecie. Często bywa tak, że mają one swoje podłoże w niewłaściwym odżywianiu. Na początku ciąży apetyt może nieco wzrosnąć a tym samym twoja chęć na przekąski. Jak zatem radzić sobie ze wzdęciami i czego unikać ?

– szerokim łukiem omijaj restauracje typu fast – food , spożywanie tych posiłków jest niewskazane w ciąży

– unikaj ciężkostrawnych potraw takich jak fasola, kapusta

– wyklucz z diety napoje gazowane

– jedz mniejsze porcje posiłków a częściej

– jedz powoli, nie łapczywie (aby nie połykać powietrza)

– jedz produkty bogate w błonnik

– pij jogurty (pozytywnie wpływają na procesy trawienia dzięki naturalnej florze bakteryjnej)

– pij dużo wody mineralnej niegazowanej, najlepiej 1,5 litra dziennie

– wskazane są lekkie ćwiczenia, spacery na świeżym powietrzu

wzdęcia w ciąży


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Read previous post:
Zgaga jako objaw ciąży

Piekący ból w przełyku czyli zgaga jest jedną z najbardziej nieprzyjemnych dolegliwości pojawiających się w czasie ciąży.

Close