Zgaga jako objaw ciąży

Czy to objawy ciąży

Piekący ból w przełyku czyli zgaga jest jedną z najbardziej nieprzyjemnych dolegliwości pojawiających się w czasie ciąży.
Czy nagła zgaga może skłonić kobietę do podejrzeń o tym, że doszło do zapłodnienia ? Otóż, dolegliwość ta nie zawsze daje o sobie znać od początku ciąży , jest to kwestia indywidualna. Ostra zgaga dokuczać może kobiecie od pierwszych dni lub dopaść dopiero kiedy brzuch będzie bardzo widoczny. Szczęściary natomiast nie mają pojęcia czym jest owa dolegliwość przez co naprawdę mogą poczuć się wyróżnione ! Rzadko jednak zdarza się aby ciężarna nie miała tego typu żołądkowych rozterek.

Czy kobieta, która odczuwa zgagę a jest jeszcze przed terminem miesiączki może podejrzewać, że jest w ciąży ? Warto przyjrzeć się swojej diecie i zastanowić czy przyczyną nie jest złe odżywianie, które zwykle przyczynia się do jej powstawania. Jeżeli występują jednak inne objawy ciążowe a miesiączka nie nadchodzi , najwyższy czas na wykonanie testu ciążowego !

Czym jest spowodowana zgaga w czasie ciąży ? Zwiększona w pierwszych jej tygodniach produkcja hormonów : progesteronu i relaksyny wpływających na rozluźnienie mięśni gładkich w przewodzie pokarmowym powoduje, że wszystko co kobieta zje wolniej się przesuwa, cierpi ona na niestrawność i w konsekwencji… zgagę . Cofający się do przełyku kwas żołądkowy drażni śluzówkę, stąd dyskomfort i uczucie pieczenia . To spowolnienie perystaltyki ma jednak swoje plusy a mianowicie wszelkie składniki odżywcze skuteczniej przyswajają się, przedostają do krwi a następnie do łożyska.
Ostatni trymestr ciąży natomiast wiąże się z dużym brzuchem, coraz większa macica naciska na żołądek przez co pokarm zostaje wypychany do góry i … zgaga gotowa.

Co zatem poradzić w przypadku zgagi ? Przede wszystkim przyjrzeć się swojej diecie. Jednym z objawów ciąży często jest nadmierny apetyt co oznacza dodatkowe porcje jedzenia, podjadanie a nawet i niezwykły sposób łączenia pokarmów.

Posiłki powinny być zatem spożywane o regularnych porach, często i niewielkie dzięki czemu żołądek zostanie odciążony i będzie na bieżąco trawił treść pokarmową. Należy unikać potraw pikantnych, kwaśnych, tłustych, spożywanych na gorąco. Niewskazane są również słodycze oraz kawa i gazowane napoje. Także mięta przy zgadze nie jest wskazana. Co oczywiste wykluczamy z diety papierosy oraz alkohol.

Złagodzić nieprzyjemne objawy zgagi pomoże natomiast chrupanie migdałów, wypicie jogurtu bądź szklanki mleka. Przy palącym problemie pomaga również mielone siemię lniane, które wystarczy zalać wrzątkiem (kilka łyżeczek ), poczekać aż ostygnie i pić gdy pojawi się zgaga. Zalecane jest także profilaktyczne jego picie.

Zażywanie leków z apteki należy uprzednio skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę. Warto udać się również do niego jeśli zgaga jest na tyle silna , że utrudnia normalne funkcjonowanie.

co poradzić na zgagę

One Response to “Zgaga jako objaw ciąży”

  • nowojorka says:

    unikajcie tez gazowanych napojow przy tej zgadze. czytalam to bodajże w “chcemy byc rodzicami”. aaa i ostatni posilek koniecznie co najmniej 2 godziny przed snem. to pomoze tez pozostac w formie 🙂


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Read previous post:
Bolesność piersi, sutków jako objaw ciąży

Kiedy kobieta zachodzi w ciążę  jednym z jej objawów może być nadmierna tkliwość piersi a także wrażliwość i bolesność sutków.

Close